Czy gaz paraliżujący oznacza to samo co gaz pieprzowy?

Nie, ale w Polsce osoby  poszukujące gazu paraliżującego, poszukują gazu do samoobrony, a więc gazu pieprzowego.

A czy jest gaz paraliżujący?

Są to środki paralityczno-drgawkowe pierwszej klasy nazywane są bronią chemiczną, która działa na przekazywaniu sygnałów w nerwach i między nerwami. Takie neurotoksyny mogą przenikać i powodować poważne objawy ogólnoustrojowe, które mogą ostatecznie doprowadzić do śmierci poprzez skórę, układ oddechowy i wszystkie otwory w ciele. Takie objawy mogą powodować silne skurcze mięśni i drgawki, drżenie, skurcze mięśni, ból głowy, ból oka, zmęczenie, splątanie, lęk, napięcie, nudności z wymiotami i biegunką, niekontrolowany mocz i ruchy jelit, utratę apetytu, duszność, utratę przytomności i paraliż układu oddechowego.

Serie

W środkach paralityczno-drgawkowych rozróżnia się produkcję serii G, serii V i serii Novichok.

Seria G

Seria G środki paralityczno-drgawkowe

Seria G była syntetyzowana w czasie II wojny światowej przez niemieckiego chemika Gerhard Schrader, stąd nazwa („wyprodukowany w Niemczech”).

Nie są to trwałe związki fosforoorganiczne, które mogą być uważane jako ester kwasu fosforowego i mieć podobnej, jak w przypadku osób postronnych ilustracyjnych. Zawiera poza tabunem zamiast grupy OH kwasu fosforowego atom fluoru; Tabun natomiast zawiera grupę nitrylową.

Działanie opiera się na hamowaniu acetylocholiny, przy czym acetylocholina z receptorów nerwu będzie zapobiegać degradacji przywspółczulnemu autonomicznemu układowi nerwowemu. Efektem tego jest luka w skrzyżowaniu synaptycznym z acetylocholiną, tak zwany zespół ostrego, cholinergicznego, ciągłego podrażnienia nerwów i blokada transmisji impulsów. To są, w zależności od siły zatrucia, następujące objawy: bóle głowy, nudności, wymioty i biegunka, ból oka, zmęczenie, drgawki, drżenie, skurcze mięśni, niekontrolowane oddawanie moczu i stolca, utrata apetytu, niepokój, napięcie, dezorientacja, utrata przytomności , śmierć w końcu następuje poprzez paraliż układu oddechowego.

Ta seria obejmuje substancje takie jak tabun (1936), Sarin (1939), soman (1944), Cyklosarin (1949) i GV. W nawiasach rok produkcji początkowej.

Seria V

Seria V

środki paralityczno-drgawkowe seria V

Ta seria ma swój początek od chemika dr Ranajit Ghosh, który studiował pestycydy dla brytyjskiej firmy Imperial Chemical Industries. ICI wprowadzono na rynek w 1954 roku pod nazwą amiton broń klasy VG. Jednak uznano, że jest on zbyt niebezpieczny do stosowania jako pestycydy, ale szybko znalazł zastosowanie w siłach zbrojnych Zjednoczonego Królestwa, mimo że nigdy nie był produkowany i przechowywany na skalę przemysłową z powodu poważnych problemów w produkcji, magazynowania i nadzorowania.

Nazwa pochodzi od „zwycięstwa” („Zwycięstwo”), „Jadowity” („toksyczny”) lub „lepki” („lepki”). Tkaniny z tej serii są czasami nazywane są także „esterem Tammelina”. Lars-Erik Tammelin zajmował się dla Instytutu Badań szwedzkiej obrony badaniami broni chemicznej z czasów I wojny światowej i II wojny światowej, a także udział w badaniach od 1952 roku do V-serii.

Również są stosowane fosforoorganiczne, fosforowe gwiazdkowe –podobne do czynników biologicznych, które są bardziej stabilne i około 10 razy więcej toksyczne, w przeciwieństwie do serii G. Pozostają one w związku z tym już na polu walki, odzieży i innych przedmiotach i mogą być przechowywane dłużej, stosowane na przykład w granatach, rakietach i minach lądowych. W konsystencji są lepkie i oleiste, dlaczego wspólna nazwa „gaz nerwowy” jest myląca. Dodatkowo do znanych przykładów pokazanych tutaj, z których tylko VXund VR [1] zostały użyty militarnue, istnieją inne pochodne, mające podobne właściwości, które wywodzą się od struktury w prawym dolnym rogu, są tutaj arbitralne numerowanie.

Działanie i odpowiednie środki zaradcze są równe związkom z serii G.

Do tej serii należą substancje VE, VG, VM, VP, VR, VS i VX, a także EA-2192 i EA-3148, gdzie VX jest uważany za najbardziej znany i najbardziej studiowany środek działań wojennych w tej serii.

Seria Novichok

Niektóre przykłady serii Novichok

Novichok (rosyjski »новичок” coś jak „nowoutworzony” lub „początkujący”), to seria nowych sowieckich materiałów drażniących nerwowy, która została opracowana w latach 1970 i około 1990. Są to jedne z najbardziej niebezpiecznych czynników nerwowych, które kiedykolwiek zostały wyprodukowane, część których około 5 do 8 razy, są równie silne jak VX. Istnieje ponad sto odmian w tej serii, z których niektóre są wymienione po prawej stronie.

Działanie i odpowiednie środki zaradcze są równe związkom z serii G.

Inne środki paralityczno –drgawkowe

 

Fluorofosforan izopropylowy DFP krótkie, został opracowany w czasie II wojny światowej przez stronę brytyjską i produkowane. Został on zaprojektowany do wykorzystania jako taktyczny mieszaniny DFP iperytem. To stanie się trucizną kontakt.Rzeczywiste wykorzystanie DFP jest środek wojny nie jest znana.

Według prawa policyjnego krajów substancje drażniące służą czasem jako broń, ale też jako „pomoc w przemocy fizycznej”. Niektóre środki są dostępne bez recepty i stosowane są do własnej samoobrony.

Substancje drażniące służą również do badania szczelności respiratorów i jako część pestycydów (środków ochrony roślin) lub ostrzeżenia zapachu substancji wysoce toksycznych (cyjanku).

 

7 myśli nt. „Czy gaz paraliżujący oznacza to samo co gaz pieprzowy?”

 1. Cześć!

  Mieszkam w niewielkim mieście Będzin na śląsku. Nie chce kupować gazu w sklepie internetowym, ponieważ mam z nimi złe doświadczenia. Chciałbym kupić gaz osobiście, spytać o poradę itp. Wiem, że gdzieś niedaleko mnie znajduje się sklep Kolba. Możesz powiedzieć cośo tym gazie? http://kolba.pl/gaz-obronny-pieprzowy-zel-rsg-60-ml-p833.html Może wiesz czy gdzieś w pobliżu mojej miejscowości znajduje się jakiś dobry sklep stacjonarny z gazami pieprzowymi?

 2. Dawid ten gaz do którego wysłałeś link jest raczej słaby, a jego cena podyktowana jest jedynie fajnym opakowaniem. W galerii Katowice przy ulicy 3 maja znajdziesz sklep Militaria.pl
  Mają w asortymencie obecnie najlepsze gazy pieprzowe na rynku polskim – Fox Labs.

 3. Witam interesuje mnie gdzie moge kupic Gaz pieprzowy Police Magnum OC-17 stożek mgły.Przegladam sklepy internetowe ale wszedzie jest napisane ze produkt niedostepny.Orietuje sie ktos moze gdzie dostane

 4. Cześć
  Mam ten sam problem z Police Magnum. Dowiadywałem się w kilku miejscach czemu obecnie gazy nie są dostępne w Polsce. Z moich informacji wynika, że jedyny dystrybutor w Polsce sklep hotspray.pl ma jakiś problem z komunikacją z producentem. Ciężko powiedzieć na czym polega ten problem ale cały czas starają się te gazy sprowadzić.

  1. dokladnie to samo sie dowiedzialem od tego sklepu.Moze znasz jakies gazy o podobnym dzialaniu ? bo slyszalem ze ten magnum jest najlepszy

   1. Kupiłem foxa tego zielone mean green. Wygląda obiecująco, ma dobre ciśnienie, lecz nie miałem okazji sprawdzić jego działania w praktyce na napastniku. Ma dobre opinie w internecie jest też bardzo dużo filmików na youtube.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *