Co to jest gaz łzawiący?

Substancje drażniące to substancje chemiczne, które wpływają na funkcjonowanie organizmu ludzkiego przez drażni go. Główne zastosowania substancji drażniących dążyć do dróg oddechowych i oczu (łzawiącym). Podobnie jak wiele innych tzw. nieśmiertelna broń może spowodować trwałe uszkodzenie zdrowia lub nawet powodujące śmierć.

Substancje

Substancje podrażniające oczy

Substancje podrażniające oczy (Lachrymatoren;[1] z łacińskiego lacrima ‚łza‘) i nieszkodliwe czynniki działają, poprzez podrażnienie nerwów rogówki oka, a tym samym powodują łzawienie, ból lub powodują czasową ślepotę.

 

Dawniej często używano substancji na bazie acetonu (zwłaszcza Bromaceton) nie są stosowane dziś ze względu na ich zagrożenie dla zdrowia. Powszechne substancje drażniące to chloroacetofenon (CN) który został już w dużej mierze zastąpiony przez 2-chlorobenzylidenomalononitryl (CS) albo dibenzoksazenina (CR). Coraz częściej stosowane są substancje drażniące oko na bazie oleożywicy Capsicum (znane jako spray pieprzowy). W postaci aerozolu i armatki wodnej, składniki aktywne w wysokiej temperaturze nie parują, Oleoryzyna capscium, CS i CN w postaci aerozolu lub płynu. Czasami zdarza się, że dodawane są środki spieniające.

Substancje gazowe drażniące oko zwane gazem łzawiącym.

Substancje drażniące nos i gardło

Substancje drażniące nos i gardło i środki nieszkodliwe dla nosa i gardła oraz dla górnych dróg oddechowych. Objawy to głównie kaszel i kichanie, wydzielina z nosa, łzawienie, jak również oddziaływanie na centralny układ nerwowy, takie jak nudności, wymioty, bóle głowy, objawowe ciśnienie w uszach, utraty koordynacji. W wysokich dawkach możliwe są uszkodzenia skóry, dróg oddechowych, toksyczny obrzęk płuc, kurcze mięśni kończyn, albo chwilowa utrata świadomości. [2] Substancje drażniące nos i gardło obejmują na przykład diphenylchloroarsine i Adamsyt.

Zastosowanie

W czasie I wojny światowej, substancje drażniące takie jak (substancje podrażniające nos-gardło, takie jak pierwszy Clark 1) są stosowane w tzw strzelaniu metali kolorowych w połączeniu z gazami trującymi (difosgenem) były wykorzystywane do zrobienia skutecznego trującego gazu. Te czynniki drażniące powodują nudności i powinny nakłonić swoje ofiary do zdjęcia maski (tzw wyłącznika maski).

Formularz zgłoszeniowy

Stosowane będą substancje drażniące w urządzeniach gazowych sprayu, pociskach wystrzelonych lub wyrzucanych  (granatach), jako domieszki w armatkach wodnych i gazie łzawiącym w amunicji do pistoletów. Maski gazowe zapewniają niezawodną ochronę przed gazem łzawiącym.

 

Prawo międzynarodowe

Protokół Genewski z 1925 roku zakazał użycia środków policyjnych nie bezpośrednio do przeprowadzenia walki, w wyniku czego substancje te zostały wykorzystane w kolejnych wojnach. Konwencja o zakazie broni chemicznej w 1992 roku, jednakże zakazała wszystkich związków chemicznych, które powodują jeszcze czasowe obezwładnienie. [3] Zgodnie z Konwencją gaz łzawiący jest traktowany jako „środek rozpraszania tłumu”, a zatem jest powszechnie używany przez siły policji wobec demonstrantów. [4]

 

Jak w asymetrycznym przeprowadzeniu wojny, linia podziału między wojskiem i policją jest niewyraźna, substancje drażniące są również używane w warunkach wojennych, itp. [5]

Problemy

Nowoczesne gazy łzawiące mogą powodować duże ilości problemów zdrowotnych, takich jak niewielkie oparzenia oczu i błon śluzowych. U osób z problemami układu oddechowego (takich jak astma czy zapalenie oskrzeli), nerek lub uszkodzenia wątroby może powodować poważne powikłania.

Jedna myśl nt. „Co to jest gaz łzawiący?”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *