Najczęściej zadawane pytania dotyczące gazu pieprzowego.

Czy gaz pieprzowy jest dozwolony do użytku  w Polsce? Gdzie wolno go stosować?

godłoGaz pieprzowy jest całkowicie legalnym narzędziem samoobrony, dozwolonym do stosowania w Polsce.  W ustawie z dnia 21 maja 1999 roku o broni i amunicji nie zostały wymienione pojemniki aerozolowe za pomocą których rozpylany jest roztwór kapsaicyny (gazy pieprzowe) więc nie są one traktowane jako broń. Nabywać gaz mogą wszystkie osoby, również nieletnie. Warto także pamiętać, że choć legalny jest gaz pieprzowy i gaz łzawiący, to jednak aby mieć gwarancję co do jego skuteczności, warto kupować go u sprawdzonego, rzetelnego sprzedawcy. W przypadku produktów dostępnych pokątnie, u niewiarygodnych handlarzy tak naprawdę nie wiemy, czy środek, który kupujemy będzie skuteczny.

Ręczny miotacz gazu to doskonałe narzędzie do samoobrony w większości sytuacji. Ograniczenia związane z jego stosowaniem dotyczą po pierwsze bezpieczeństwa samego użytkownika, a po drugie – obostrzeń, związanych z przepisami bezpieczeństwa, obowiązującymi dla konkretnych miejsc i sytuacji. W pierwszym przypadku chodzi o unikanie stosowania gazu w małych i niewentylowanych pomieszczeniach, w których nie tylko napastnik, ale także użytkownik ręcznego miotacza gazu jest narażony na jego działanie.

Drugi przypadek dotyczy np. zgromadzeń, wieców, imprez masowych, zamkniętych koncertów itp., czyli miejsc, do których z racji szczególnych wymogów odnośnie bezpieczeństwa nie można wnosić przedmiotów stwarzających zagrożenie. W większości przypadków nawet intuicyjnie możemy zorientować się, czy wniesienie gazu na teren danego obiektu czy wydarzenia nie będzie złamaniem przepisów.

Czy gaz pieprzowy i łzawiący to taka sama substancja?

Pocs-gas-silliarde-(nato)-elitexpularnie gazy stosowane w samoobronie nazywane są gazami paraliżującymi. Nazwa „paraliżujący” nie ma w tym przypadku nic wspólnego z paralizatorami. Do grupy gazów paraliżujących zalicza się te, które działają drażniąco na układ oddechowy i zakończenia nerwowe zlokalizowane w obrębie twarzy i górnych dróg oddechowych.

Gazy stosowane w ręcznych miotaczach gazu można podzielić na biologiczne (np. gaz pieprzowy) lub chemiczne (np. gaz łzawiący). Ich działanie jest różne, dlatego warto dokładnie się im przyjrzeć, by wybrać właściwy.

Gaz pieprzowy działa szybciej, niemal natychmiast po rozpyleniu. Jest bezpieczniejszy w użyciu, ponieważ nie grozi trwałym uszkodzeniem organizmu u osoby poddanej działaniu gazu. Za to skutecznie obezwładnia napastnika – działajac także na osoby znajdujące się pod wpływem adrenaliny, a także używek – alkoholu czy substancji psychoaktywnych. Substancja czynna zawarta w gazach pieprzowych to kapsaicyna.

Działanie gazu łzawiącego nie jest natychmiastowe, a dodatkowo grozi konsekwencjami zdrowotnymi u osoby potraktowanej gazem. Może być przy tym słabsze w przypadku osób znajdujących się pod wpływem alkoholu, narkotyków czy nawet osób o wysokim poziomie adrenaliny.

Jakiej firmy kupić gaz pieprzowy i w jakim sklepie? 

Na polskim rynku jest dość szeroki wybór gazów obronnych. Ceny zaczynają się już od 15 zł lecz zdecydowanie je odradzam. Użycie słabego gazu może tylko podrażnić napastnika. Pamiętajcie, że inwestujecie we własne bezpieczeństwo. Ceny dobrych produktów zaczynają się od 50 zł. Z własnego doświadczenia oraz z tego co udało mi się wyczytać na setkach forum polecam z czystym sumieniem gazy takich marek jak: Sabre, Mace, Fox Labs, Walther, Police Magnum. Z wymienionych gazów Fox Labs wyróżnia się ostrością (SHU) oraz szybkością działania. Gazy można nabyć np. w punktach myśliwskich lecz z reguły jest tam mały wybór. Dużo wygodniejszym sposobem jest kupienie gazu przez internet. Sklepem internetowym w którym ja robię zakupy jest hotspray.pl

Nie bójcie się dzwonić obsługa sklepu Wam doradzi i rozwieje wszelkie wątpliwości. Przesyłki docierają z reguły bardzo szybko lecz raz zdarzyła im się wpadka i gaz dotarł po 4 dniach, ale może to wina poczty.

Czy użycie gazu stwarza zagrożenie dla tego, kto go rozpyla?

Osoba 188838zaatakowana przez napastnika ma zaledwie ułamki sekund na to, by skutecznie obezwładnić napastnika. Gaz pieprzowy zaczyna działać natychmiast, dlatego jego prawidłowe użycie powinno umożliwić zaatakowanej osobie ucieczkę.

Wiele osób, które nie mają doświadczenia w samoobronie, obawia się jednak, że podczas użycia ręcznego miotacza gazu mogą się same „zagazować”. Na szczęście przy prawidłowym użyciu gazu takie ryzyko nie występuje. Gaz sprężany jest pod dużym ciśnieniem, więc jego strumień łatwo skierować w stronę napastnika.

Aby skutecznie użyć gazu pieprzowego należy przyjąć prawidłową postawę, w miarę możliwości trzymać pojemnik z gazem prostopadle do podłoża. Należy sięgnąć po pojemnik z gazem na tyle sprawnie i z zaskoczenia, aby napastnik nie mógł podbić ręki osoby atakowanej.

Po zakupie ręcznego miotacza gazu warto zawsze zapoznać się z informacjami podanymi na opakowaniu. Prawidłowo użyty gaz nie stwarza zagrożenia dla tego, kto go używa.

Jak stosować gaz, aby obezwładnić napastnika i nie narazić siebie?

Użycie gazu pieprzowego w przypadku podstawowej formy ręcznego miotacza gazu, tj. puszki ze sprayem, jest dosyć oczywiste. Używamy go tak, jak gdybyśmy usiłowali rozpylić w stronę napastnika dezodorant. Zwróćmy zatem uwagę, by trzymać pojemnik pionowo i jak najdokładniej skierować strumień gazu w stronę twarzy agresora. Należy wykonać to z zaskoczenia, aby napastnik nie mógł podbić dłoni i tym samym skierować gazu w naszą stronę.

Jeśli udajemy się w niebezpieczne miejsca, warto zawczasu zadbać o to, by pojemnik z gazem znajdował się cały czas w zasięgu ręki – np. w kieszeni. Przechowywanie miotacza w plecaku lub torbie to ryzyko, że w razie ataku możemy nie zdążyć po niego sięgnąć.

Pamiętajmy o tym, że w przypadku silnych podmuchów wiatru strumień gazu może zostać skierowany w naszą stronę. Dodatkowo zwróćmy także uwagę na to, że miejsce, w którym przebywamy, ma wpływ na skuteczność działania preparatu. Nie tylko wiatr, ale także deszcz, mgła lub śnieg sprawiają, że ta forma samoobrony staje się mniej skuteczna. Optymalna sytuacja to użycie gazu, gdy powietrze jest stosunkowo suche i czyste.

Niezalecane jest także użycie gazu pieprzowego w małych, zamkniętych pomieszczeniach, ponieważ na ograniczonej powierzchni stężenie substancji lotnej w powietrzu staje się na tyle wysokie, że my również będziemy narażeni na jego działanie.

Po użyciu ręcznego miotacza gazu należy jak najszybciej uciec, aby wykorzystać czas, przez który gaz pieprzowy będzie działał na napastnika.

Jak przechowywać ręczny miotacz gazu?

Podczas zakupu gazu zwkabura na gazróćmy uwagę na datę jego ważnosci – jest ona każdorazowo podana na opakowaniu. Oczywiście opakowanie musi być szczelne – powinniśmy mieć pewność, że sprzedawca przechowywał je w odpowiednich warunkach, bez narażania na działanie słońca, wysokich i niskich temperatur czy wilgoci. Te uwagi oznaczają w praktyce, że gaz pieprzowy warto kupować tylko u zaufanych sprzedawców, którzy zajmują się profesjonalnie sprzedażą narzędzi do samoobrony. Dodatkową zaletą takiej transakcji jest także spodziewana wyższa jakość produktu.

Ręczny miotacz gazu przechowujemy najwyżej do terminu ważności. Po upływie tej daty należy zakupić nowy gaz, nawet jeśli stary był nieużywany. Dzięki temu zyskamy pewność, że w razie konieczności obrony, miotacz spełni swoją funkcję.

Unikajmy przechowywania miotacza w miejscach narażonych na działanie ostrego słońca i wysokich temperatur. Chrońmy go także przed wilgocią. Zwracajmy uwagę, by opakowanie nie było narażone na uszkodzenia mechaniczne. Jak widać zasady przechowywania gazu pieprzowego w zasadzie nie różnią się od tych dotyczących innych produktów w opakowaniach ciśnieniowych.

Czy gaz pieprzowy działa na psy i dzikie zwierzęta?

Obrona przed agresgaz na psyywnymi zwierzętami – w tym przede wszystkim bezpańskimi psami – to częsty powód, dla którego kupujący nabywają gaz pieprzowy. Wykazuje się on wysoką skutecznością w obezwładnianiu zwierząt, a jednocześnie nie niesie z sobą ryzyka uśmiercenia zwierzęcia. W przypadku innych gazów stosowanych w samoobronie (gazów chemicznych) takie ryzyko istnieje.

Gaz a może paralizator? Jakie narzędzie jest najlepsze do samoobrony?

Obrona przed napparalizatorastnikiem to szczególna sytuacja. Wymaga od zaatakowanej osoby nie tylko wyjątkowego opanowania, ale też umiejętności skutecznego uprzedzenia niebezpieczeństwa. Z drugiej strony należy pamiętać, że nawet obrona w sytuacji napaści obwarowana jest przepisami prawa. Z tego względu najlepszym sposobem obrony jest taka, która pozwala skutecznie odeprzeć atak, ale nie zagraża trwałym uszczerbkiem na zdrowiu u agresora.

Do najpopularniejszych metod samoobrony należą: sztuki walki, użycie ręcznego miotacza gazu lub paralizatora. Skuteczne stosowanie sztuk walki wymaga jednak wielu lat treningu – z tego względu dla większości osób będzie całkowicie niedostępne. Poza tym wymaga bezpośredniego kontaktu fizycznego z napastnikiem.

Paralizator to narzędzie do samoobrony, wykorzystujące energię elektryczną. Z tego względu jest wprawdzie łatwiejszy do zastosowania niż sztuki walki, ale też stwarza zagrożenie, związane z konsekwencjami zdrowotnymi u napastnika, przed którym się bronimy.

Właśnie z tego względu większość osób decyduje się na zakup ręcznego miotacza gazu jako optymalnego narzędzia do samoobrony w razie ataku. Warto tu polecić szczególnie gaz pieprzowy, jako skuteczny środek obezwładniający napastnika, ale nie stwarzający ryzyka trwałego uszczerbku na zdrowiu.

W kolejnych odcinkach poradnika przedstawimy dokładne zasady stosowania gazu, oraz jego przechowywania. Podpowiemy także, jaki gaz wybrać.

Narzędzie, które najlepiej sprawdzi się w przypadku zagrożenia według 1400 ankietowanych.
wykres kołowy

 

 

Jaką formę miotania/rozpylania wybrać (stożek, strumień, żel/piana)?

Aby zadanie, do którego wykorzystujemy ręczny miotacz gazu, zostało wykonane z maksymalną skutecznością, należy zastosować odpowiedni rodzaj miotania. Kształt strumienia wyrzutowego zależy od typu dyszy rozpylającej oraz, w mniejszym stopniu, od konsystencji roztworu. Na rynku spotkać można 3 formy rozpylania – stożek mgły (chmura), strumień ( żel) oraz piana. Najczęściej wybieranym rodzajem miotania jest chmura, przyjmująca po rozpyleniu kształt obłoku. Nie wymaga celowania bezpośrednio w twarz i pozwala obezwładnić całą grupę agresorów, jednak jej skuteczność obniżają złe warunki pogodowe. Ponadto, mgły nie wolno rozpylać w pomieszczeniach zamkniętych, ponieważ możemy porazić siebie i przypadkowe osoby. Zdecydowanie wyższą precyzję obezwładniania i silniejszy efekt, gwarantuje strumień. Działa on na większą odległość, jest odporny na wiatr i nadaje się do użycia wewnątrz budynków. Z drugiej strony, strumień słabo radzi sobie w przypadku kilku napastników. Najbardziej zaawansowanym rozwiązaniem jest piana, która doskonale nadaje się do obezwładniania pojedynczych jednostek, także w pomieszczeniach zamkniętych. Cienka, gęsta wiązka precyzyjnie trafia w cel i przywiera do niego.

Wybór formy miotania powinien uwzględniać indywidualne potrzeby każdego użytkownika i najczęstsze sytuacje, w których narażony jest on na niebezpieczeństwo.

 

Jak zneutralizować działanie gazu pieprzowego?

Do zneutralizowania działania gazu pieprzowego wystarcza chłodna woda, mydło bez olejków lub jakikolwiek preparat usuwający tłuszcz oraz dostęp do dużej ilości świeżego powietrza. Można też użyć mleka, ale nigdy samej wody. Osoba, na którą rozpylono gaz, powinna natychmiast zdjąć zanieczyszczoną odzież i dokładnie umyć porażoną część ciała. Nie wolno smarować skóry kremem, ponieważ ułatwia to wchłanianie drażniącej substancji. Na rynku dostępne są także specjalistyczne środki do dekontaminacji, skracające okres oddziaływania gazu. Jeśli podrażnienie skóry i ból utrzymują się, należy skontaktować się z lekarzem.

Użycie gazu nie wywołuje stałych obrażeń, jednak może okazać się bardzo groźne w przypadku osób, chorujących na astmę oraz uczulonych na pieprz lub inny składnik gazu. Wówczas należy zrezygnować z neutralizowania działania gazu na własną rękę i niezwłocznie sięgnąć po pomoc medyczną.

Po jakim czasie zacznie działać gaz pieprzowy i jak długo będzie działać?

Gaz pieprzowy zaczyna w pełni działać już po 3-5 sekundach od rozpylenia (Fox szybciej), gdy tylko dojdzie do kontaktu ze skórą i błonami śluzowymi atakującego. Skuteczność działania mogą jednak obniżyć niekorzystne warunki atmosferyczne, np. silny wiatr i deszcz. Maksymalny i natychmiastowy efekt uzyskamy, kierując strumień w okolice ust, nosa i oczu napastnika (twarz). Czas działania gazu pieprzowego zależy od zawartości w nim substancji drażniącej OC. Dobre gazy, dostępne w sklepach militarnych, zapewniają obezwładnienie agresora (wywołują silne pieczenie, problemy z oddychaniem, chwilowe oślepienie oraz ogólną dezorientację) na okres minimum 15min (jednak na ogół nie dłużej niż 1h). Wystarcza to broniącemu się na spokojne opuszczenie miejsca ataku i wezwanie policji, a napastnika chroni przed trwałymi obrażeniami.

Czy każdy gaz pieprzowy jest skuteczny i czy tak samo działa?

Skuteczność i moc działania gazu pieprzowego zależą przede wszystkim od stężenia w nim substancji OC (Oleoresin Capsicum), uzyskiwanej z ostrego pieprzu cayenne i innych roślin pieprzowych. OC odpowiada za uczucie silnego pieczenia, czasowe oślepienie, kłopoty z oddychaniem i dezorientację napastnika. Na pojemnikach z gazem widnieje dany %OC, np. 2%, 10%, 15% czy 17%. Gazy pieprzowe różnią się ponadto ostrością SHU (zawartość w OC kapsaicyny, odpowiedzialnej za piekący smak papryczki chili). Im więcej kapsaicyny, tym większa ostrość, a tym samym – skuteczność działania. Zarówno koncentracja OC, jak i ilość SHU, zależą od danego producenta i konkretnego produktu. Należy kupować wyłącznie sprawdzone gazy pieprzowe u zaufanych sprzedawców.

Aby mieć pewność, że substancji drażniącej wystarczy na skuteczne obezwładnienie jednego czy większej liczby napastników, warto wybierać pojemniki o większej pojemności. 50ml to minimum! Poza aspektem ilościowym, duży pojemnik posiada większe ciśnienie robocze, co zwiększa zasięg strumienia i minimalizuje oddziaływanie wiatru.

 

Jaka pojemność gazu pieprzowego będzie najodpowiedniejsza?

Wygodna i optymalna (chociaż specjaliści twierdzą, że minimalna) pojemność gazu to 50ml. Warto wybierać większe pojemniki – dla pewności, że substancji drażniącej wystarczy na skuteczne obezwładnienie napastnika (lub kilku jednocześnie). Większe opakowanie polecane jest zwłaszcza osobom, które wcześniej nie używały gazów obronnych, przez co wzrasta ryzyko niecelnego miotania. Czas całkowitego rozpylenia 60ml gazu wynosi zaledwie ok. 8sek. Większa pojemność to także większe ciśnienie, a tym samym większy zasięg i odporność strumienia na działanie wiatru.

Na polskim rynku dostępne są pojemniki o różnych pojemnościach – od 20ml do nawet 500ml. Te największe, chociaż najskuteczniejsze na wolnym powietrzu, są kłopotliwe w codziennym noszeniu. Ważne, aby wybrać taki pojemnik z gazem, który możemy mieć zawsze przy sobie, nosząc w bezpiecznym miejscu, np. w kieszeni kurtki (raczej nie w damskiej torebce). Na rynku pojawiły się miniaturowe wersje miotaczy pieprzowych, np. w formie breloków i pierścionków. Specjaliści wątpią jednak w skuteczność tak minimalnej zawartości gazu w sytuacji realnego zagrożenia.

W skrócie, jaki gaz obronny kupić, jakiej marce zaufać?

W zależności od użytych składników, gazy obronne dzieli się na łzawiące i pieprzowe. Pierwsze, wywołują obfite łzawienie i wydzielanie śluzu, stąd są często używane przez uprawnione organy do rozpędzania tłumów. Zaczynają działać dość późno – nawet po 30sek, a skutki mogą utrzymywać się u porażonych gazem przez wiele dni. Gaz pieprzowy powoduje natychmiastowy, mimowolny ból, pieczenie i dezorientację, obezwładniając napastnika na co najmniej kilkanaście minut. Działają także w przypadku osób, będących pod wpływem substancji psychoaktywnych oraz na zwierzęta. W trosce o swoje bezpieczeństwo w codziennych sytuacjach, znacznie skuteczniejszy okazuje się gaz pieprzowy.

Kupując miotacz pieprzowy, należy zwrócić uwagę na stężenie OC i kapsaicyny, określonej w jednostkach SHU. Optymalne wartości to 10% OC i 2mln SHU. Jeśli OC jest niższe, ale SHU sięga 5mln, skuteczność działania gazu jest wyższa i szybsza.  Szczególnie polecany jest  gaz Fox Labs o ostrości 3 mln SHU.

Jeżeli  %OC i ilość SHU nie zostały podane, należy zapytać o rzeczywiste wartości sprzedawcę. Rzetelni producenci w jasny i czytelny sposób informują klientów o składzie oferowanych gazów. Produkty wysokiej jakości wyróżnia ponadto zawartość barwników UV, które pomagają policji w późniejszej identyfikacji napastnika.

Wśród zaufanych marek gazów obronnych, dostępnych w Polsce, znajdują się m.in.:
Fox Labs, Sabre, Police Magnum, Smith&Wessson UZI, WALTHER Pro Secur,

Średnie lub słabe gazy pieprzowe:
HI-MAX, Anti-hund KO Defenol, RSG 3, Cannon, Red Pepper Gel, Black Police Gel czy Police RSG, Kolter (Guard, Tornado), Umarex Perfecta,

Gazy chemiczne:
Force 80, Puissance 90,

31 myśli nt. „Najczęściej zadawane pytania dotyczące gazu pieprzowego.”

  1. W przypadku gazów pieprzowych w postaci chmury/mgły 1 sekundowy strzał wystarczy lecz jeśli chodzi o gazy w strumieniu trzeba nim wycelować w twarz napastnika i tak krótki czas może nie wystarczyć., ponieważ „celuje się strumieniem gazu”

 1. Witam

  Mam pytanie. Niedawno skończyła mi się ważność gazu pieprzowego. Sprawdziłem i nadal psika. Czy po zakończeniu daty ważności gaz będzie nadal skuteczny?

  Pozdrawiam

 2. Sama substancja nie posiada daty ważności. Data przydatności gazu określa termin utrzymania ciśnienia w pojemniku, które odpowiada za wyrzut substancji z pojemnika. Natomiast sam środek drażniący nie traci swoich właściwości.

 3. Witam,
  Ja mam całkowicie inne pytanie, które chyba nikomu nie wpadło do głowy bo nie znalazłam odpowiedzi na internecie do tej pory. Mianowicie: pierwszy raz mam do czynienia z gazem pieprzowym odkąd pracuję do późna i wracam wieczorami do domu. W czasie kiedy czuję się niebezpiecznie wiem, że mam go nosić w kieszeni kurtki. Ale czy za dnia bezpiecznie jest go nosić w torebce? Czy inne rzeczy nie nacisną mi przypadkowo spustu? Wiem, że to może być głupie pytanie ale jednak wpadła mi taka myśl do głowy. 🙂

  1. Cześć Kasia!
   Wszystko zależy od tego jaki gaz posiadasz.
   W tym momencie większość producentów używa rozwiązania Flip-top, które zabezpiecza gaz przed użyciem w sytuacji którą opisujesz. W tych gazach właściwy przycisk aktywujący gaz znajduje się pod „zawleczką”. Producenci którzy używają tego typu rozwiązania to min. Police Magnum, Fox Labs, Sabre, Walther, nawet Pfeffer KO.

  2. Kup sobie paralizator WALTHER ESP99 PRO SECUR. Jest godny uwagi. Bez pozwolenia polecam właśnie ten, Inne małe paralizatory nawet 90kg faceta nie powalą.

 4. http://www.gazpieprzowy.cba.pl/

  Polecam przeczytać, Teraz już wiem, dlaczego na pijanych żaden gaz nie działał, nawet pełna butelka wina którą przyszło mi się bronić, była lepsza od gazu, Ale typek po uderzeniu w skroń stracił przytomność na 10s, Potem i tak wstał i dalej chciał się bić.

  1. Tylko dobre gazy pieprzowe typu Fox Labs, Sabre są skuteczne na agresorów pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających typu narkotyki.

 5. Czy policjant ma prawo użyć gazu piepszowego na 16 latku po godzinie 22 ?
  potem 2 raz aby zabrać mu telefon jak nie stawiał oporu ani nie był agresywny?

  1. Godzina użycia gazu nie ma nic do rzeczy. Można go używać 24h na dobę.

   Jeśli owy 16-latek nie był agresywny to użycie gazu nie powinno mieć miejsca. Jednak jest to sytuacja sporna gdyż agresja słowna również może zostać potraktowana jako pretekst do użycia gazu.

 6. Dzień dobry, potrzebuję pomocy odnośnie zakupu gazu, wychodzę na spacery z psem springer spanielem, a obok mieszka agresywny rottweiler, taki byk z 65 kg wagi i nie lubi mojego psa niestety. Właściciel, prowadzi go na smyczy, niestety pies czasem mu się wymyka. Na szczęście był w kagańcu, bez smyczy i rzucił się na mojego psa. Nie bardzo mam go jak obronić, sama ważę 50 kg. Boję się ,że mnie przewróci albo spadnie mu ten kaganiec. czasem chodzi bez kagańca. Właściciel się tylko śmieje a ja sie boję. Może gaz to dobry pomysł ale jaki? Piana czy żel? Musze pamiętać, że jednego psa mam obok a drugi to szybka bestia w amoku. Co wybrać?

  1. Kasiu, gaz pieprzowy to zdecydowanie dobre rozwiązanie ale musisz pamiętać, że gazem w żelu lub pianie trzeba trafić w pysk psa co w sytuacji stresowej może być problematyczne. Dobrym rozwiązaniem byłby gaz pieprzowy w stożku mgły lecz istnieje ryzyko, że Twój pies również może ucierpieć. Kiedy istnieje ryzyko spotkania agresywnego psa trzymaj swojego blisko siebie a po użyciu gazu jak najszybciej oddal się od tego miejsca. Jeśli czujesz się zagrożona i są przypadki gdy pies chodzi bez kagańca możesz prosić o interwencje staż miejską lub policję. Dobrze w takim wypadku mieć jakiś dowód np. zdjęcie.

  2. Mam podobny problem,mam w domu małego psiaka a sąsiedzi
   dużego owczarka niemieckiego ( sukę) która też nie lubi mojej
   suni.Za każdym razem ten duży pies(na szczęście w kagańcu)
   atakuje mojego,rzuca się całym cielskiem. Oczywiście zdarzało
   się,że pies był bez kagańca ( na szczęście przypadkiem mój był
   w domu) bo już byłoby po psie.

  1. Witam

   Gazem pieprzowym nie trzeba trafić bezpośrednio w oczy napastnika, wystarczy w twarz. Okulary nie zabezpieczą napastnika przed działaniem gazu.

 7. Witam,
  Czy noszenie przy sobie gazu o pojemności 200-500ml jest wciąż legalne? Z relacji znajomych gazy powyżej 250ml są konfiskowane przy każdej kontroli policyjnej, chciałbym rozwiać wszystkie wątpliwości

  1. Gaz pieprzowy (rozpylacz kapsaicyny) nie jest bronią w świetle prawa polskiego. Jeśli gaz pieprzowy ma polskie etykiety, znane jest jego pochodzenie itp. nie powinien być konfiskowany przez policje.

 8. Dzięki, ciekawe informacje. Przeprowadzam, się niebawem z żona i dwójka małych dzieci na wieś i zastanawiałem się nad potencjalnymi spacerami w pobliskich lasach lub łąkach. Niestety z doświadczenia wiem, ze mniejszy lub większy pies lubi się poszwendać w okolicy, a pies jednak zostanie zawsze zwierzęciem. Jednocześnie dopytam pod katem gazu pieprzowego i tego co może najmniej przyjemnego spotkać w lesie na spacerze – podchodząca zwierzyna dzik, łoś.
  Prosze nie brać mnie za demonologa, najzwyczajniej rozważam każda możliwość, w tym przypadku obrony, bo 4rolatek sprawnie na drzewa nie umie się jeszcze wspinać.

  Dzięki serdeczne i pozdrawiam

  1. Na rynku jest dosyć sporo gazów przeznaczonych na dzikie zwierzęta.
   Absolutnym minimum w przypadku spotkania agresywnego psa jest gaz AntiHund dostępny za około 20zł. Jest to gaz niemieckiej produkcji.
   Droższym odpowiednikiem jednak lepszym jakościowo (mocniejszy i większy zasięg) jest gaz produkcji Sabre (Sabre Protector) cena to około 60 zł. Jest to gaz sprowadzany do Polski z USA.
   Sabre w swoim asortymencie posiada również gaz pieprzowy na dzikie zwierzęta. Jednak pojemnik ma spore rozmiary i może okazać się mało poręczny. Sabre Animal Defence bo o nim tutaj mowa jest gazem który może poradzić sobie nawet z niedźwiedziami (według producenta) Koszt gazu to około 200-250 zł.

   Wszystkie powyższe gazy nie powinny wpłynąć negatywnie na życie agresywnych zwierząt. Po około 30 minutach dojdą do siebie;). Po użyciu gazu należy jak najszybciej oddalić się z miejsca jego użycia.

 9. Serdeczne dziękuje za odpowiedz i podpowiedz, fakt, niedźwiedzi nie planuje na spacerach ale właśnie te psiaki plus inne potencjalnie niebezpieczne dla dzieci zwierzęta.
  Jeszcze raz dzięki i trzymam kciuki za portal.

  Pozdrawiam

 10. Zdecydowanie odradzam 😉 Najostrzejsza papryczka świata ma około 1 500 000 jednostek ostrości SHU – zapewniam, że trudno ją zjeść 😉

  Standardowy gaz pieprzowy ma 2 000 000 SHU… Fox zielony 3 000 000 SHU a złoty (nie dostępny na terenie UE) 5 300 000 SHU…

  Jedno jest pewne… by bolało dwa razy 😀

  1. jadłam już chyba wiekszośc papryczek chilli 🙂 – w tym te jedne z najostrzejszych
   na rynku polskim jest ich sporo do zdobycia – kilkanaście gatunków /tzn tych naprawdę ostrych – nie tych kupowanych na targowiskach – kompletnie nieostrych – nawet ich ziarno – choć zachwalane jako piekące/
   nawet kiedyś zrobiłam zdjęcie wszystkich posiadanych ale nie mam jak tu dodać by to zilustować 🙂
   po przeczytaniu tej strony zaczęłam się zastanawiać czy to nie byłaby poręczniejsza forma do podostrzania sosów :)))
   a serio pisząc – bałabym się jedynie działania substancji towarzyszących 🙂
   ciekawa i przydatna strona
   pozdrawiam

 11. Witam mam pytanie
  Ostatnio zdarzyła mi się nie ciekawa historia.
  Spotkałam trójkę osób, które mnie delikatnie mówiąc nie lubią. Jeden z nich mnie opluł. Nie wiedziałam jak zareagować wiec szybko odwróciłam się w jego stronę ( nie chciałam go uderzyć. Sama dokładnie nie wiedziałam co chciałam zrobić. To był po prostu odruch ) a on mnie zaczął kopać w brzuch. Czy w podobnej sytuacji gdyby znowu mnie sprowokowal taki sposób i uderzyłby mnie mogę użyć gazu? I czy mogę go uczyć jeżeli znowu np mnie opluje albo zrób coś podobnego bez uderzenia mnie?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *